Hormonálnu antikoncepciu vydávame iba rádovým sestrám

Autor: Jozef Záhumenský | 14.11.2013 o 14:57 | (upravené 14.11.2013 o 15:16) Karma článku: 15,41 | Prečítané:  29598x

Uplatňovanie výhrady svedomia zamestnancami lekární pri vydávaní hormonálnej antikoncepcie považujem mierne povedané za nešťastný nápad. Nespomínam pritom absurdné situácie, kedy budú na jednom recepte vaginálne čapíky proti kvasinkám a hormonálna antikoncepcia a lekárnik s výhradou svedomia vydá čapíky, poučí mladú pacientku, že nemá mať 5 dní vaginálny pohlavný styk (- a orálny môžem ? - áno, ale iba aktívne) a potom zavolá kolegu, ktorý bez výhrady svedomia vydá pacientke škatuľku s antikoncepciou.

Problém vidím v odôvodnení výhrady svedomia: "antikoncepcia môže spôsobiť potrat". Ako som už uviedol v predošlom blogu, antikoncepcia blokuje uvoľnenie vajíčka (ovuláciu) a tým bráni otehotneniu. Tam, kde nedochádza k oplodneniu vajíčka, tam  nedochádza ani k potratom. To je všetko.

K potratu pri užívaní hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť iba vo veľmi výnimočných situáciách, kedy si pacientka nasadí antikoncepciu až po oplodnení, teda v druhej fáze cyklu, aj tu je potenciálny potratový účinok veľmi slabý. Máme na trhu oveľa silnejšie abortíva, pri  ktorých by sa mala výhrada svedomia uplatňovať v oveľa väčšej miere, pretože v týchto prípadoch je hrozba neúmyselného potratu mnohonásobne vyššia !!! Tieto lieky sa užívajú samozrejme v iných indikáciách, ako je vyvolanie potratu, ale to platí predsa aj pre hormonálnu antikoncepciu. Tieto látky by mal lekárnik s výhradou svedomia vydávať iba mužom a starším ženám. Napadla mi ešte jedna možnosť: žena by svojím čestným prehlásením potvrdila lekárnikovi, že sa bude pri ich užívaní veľmi spoľahlivo chrániť pred otehotnením. A najspoľahlivejšia metóda, okrem úplnej sexuálnej abstinencie, je hormonálna antikoncepcia, takže lekárnik, ktorý skutočne chce ochrániť ženu pred potratom, by jej mal v týchto prípadoch vždy ponúknuť hormonálnu antikoncepciu.

Uvádzam niektoré známe látky, schopné vyvolať potrat.

Metotrexát - cytostatikum a veľmi silné abortívum. Pôsobí tak, že zablokuje využívanie kyseliny listovej, ktorá je pre zdravý vývoj plodu podstatným vitamínom. Okrem liečby zhubných nádorov sa tento liek veľmi úspešne dlhodobo používa na liečbu veľmi závažných reumatických ochorení, aj u mladých ľudí. Jeho potratový potenciál je veľmi silný a preto sa používa  aj na potratenie plodu umiestneného mimo maternice (mimomaternicová tehotnosť), prípadne aj na vyvolanie umelého potratu bez potreby chirurgického výkonu. Metotrexát môže vyvolať genetickú  chybu a  potratenie plodu aj v prípade, ak ho užíva partner, otec plodu. Takže správny lekárnik  s výhradou svedomia by mal liečenému mužovi ponúknuť spoľahlivú antikoncepciu pre jeho partnerku...

Arthrotec forte - preparát na liečbu chronických bolestivých stavov, hlavne bolestí pohybového aparátu., Je to vynikajúca  kombinácia protizápalového lieku, ktorý môže poškodiť  žalúdočnú sliznicu s prostaglandínom, ktorý ju chráni  pred účinkom hlavnej látky. Ale misoprostol, ktorý arthrotec obsahuje, je  veľmi spoľahlivé  abortívum, ktoré sa celosvetovo používa k medikamentóznym potratom a to veľmi úspešne, dokonca aj u väčších plodov až do 24. týždňa.

Retinoidy - používajú sa lokálne, ale aj celkovo k liečbe akné, ale celkovo sa používajú aj k liečbe leukémie. Majú silnú schopnosť vážne poškodiť plod. Okrem vývojových chýb spôsobujú aj spontánne potraty.

Tamoxifén - liek používaný k dlhodobej liečbe rakoviny prsníka. Chráni tkanivá pred účinkom estrogénov. V niektorých štúdiách sa veľmi efektívne použil aj k vyvolaniu lekárskeho potratu, bez potreby chirurgického zásahu do tela matky.

Danazol, Orgametril, Esmya, Norethisteron - lieky používané k liečbe bolestivých stavov spojených s endometriózou a niekedy k úprave silného menštruačného krvácania. Na rozdiel od antikoncepcie neblokujú dokonale ovuláciu a  pri ich užívaní môže dôjsť k otehotneniu.  Tieto lieky však môžu efektívne zabrániť uhniezdeniu vajíčka a spôsobiť tehotenskú stratu. Preto niektorí lekári uprednostňujú hormonálnu antikoncepciu na liečbe endometriózy a nadmerného menštruačného krvácania. Táto však nie je tak účinná ako uvedené preparáty..

Žena pri každej menštruácii bez hormonálnej antikoncepcie stratí jedno vajíčko s unikátnou genetickou informáciou. Hormonálna antikoncepcia bráni ovulácii a chráni túto genetickú sadu až do doby, kedy žena bude môcť otehotnieť a postarať sa o svoje dieťa. Okrem toho hormonálna antikoncepcia sa používa ako liek prvej voľby v úplne iných indikáciách. Spomeniem niektoré: hyperandrogénny syndróm, bolestivá menštruácia (dysmenorea), polycystické  vaječníky, predčasné zlyhanie  vaječníkov, niektoré ochorenia hypofýzy, akné, opakované cysty vaječníka, endometrióza, poruchy menštruačného cyklu, myómy a podobne. Ja sám som úspešne liečil závažnú poruchu menštruačného cyklu a bolestivú menštruáciu u dvoch rádových sestier pomocou antikoncepcie. Keďže u nich je otehotnenie nanajvýš nepravdepodobné, snáď by urobil lekárnik v ich prípade výnimku z výhrady svedomia. Budeme požičiavať úbor rádových sestier našim pacientkám  alebo budú prisahať pri okienku v lekárni, že antikoncepciu majú ako liek proti neznesiteľným bolestiam, aby im bola vydaná bez výhrady svedomia ?

Ako som uviedol v predchádzajúcom blogu 45-60% včasných gravidít sa potratí, väčšinou ešte pred uhniezdením. Najčastejšou príčinou je genetika, ale rizikové sú aj infekcie alebo xenobiotiká v potrave, okolí a aj lieky. Antikoncepcia zabráni ovulácii a tým chráni ženu pred spontánnym potratom.

Ešte ma napadla jedna otázka. Môže mať mäsiar výhradu svedomia a nepredať žene sviečkovú? Kde má ten dobrý muž istotu, že si nespraví tatársky biftek a nenakazí sa toxoplazmózou alebo listeriózou, ktoré spôsobujú potrat?

A to ani nehovorím o nepasterizovanej bryndzi a žinčici zo salašu. Nerád by som okrádal o čisté svedomie a kľudný spánok pastierov oviec, keď sa už naši duchovní pastieri tak trápia kvôli veciam, ktorým vôbec nerozumejú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Prehrávame, najvyšší čas vývoj otočiť

Súťaž v globálnej konkurencii o talenty a investície sa už príliš dlho nevyvíja v náš prospech.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.


Už ste čítali?